Maailmanmestaruuskilpailut

MM-kisojen 2005 Finalistit

MM-kisojen 2005 Finalistit

Menneiden vuosien kärkikolmikot maailmanmestaruuskisoista. Klikkaamalla vuosilukua pääset täydelliseen tulostaulukkoon.

Vuosi Henkilökohtainen Joukkuekilpailu Suomen joukkue

Dübendorf, Sveitsi 2015

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Tetsuo Onda (JPN)
3. Stefan Kaiser (LIE)
1. USA
2. Japan
3. France
26. Finland
8. Lassi Nurila
36. Janne Lappi

Meyerton, Etelä-Afrikka 2013

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Tetsuo Onda (JPN)
3. Andrew Jesky (USA)
1. USA
2. Japan
3. France
25. Finland
11. Lassi Nurila

Muncie, USA 2011

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Tetsuo Onda (JPN)
3. Andrew Jesky (USA)
1. USA
2. Japan
3. France
24. Finland
18. Lassi Nurila
49. Antti Aho-Mantila

Portugal 2009

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. B. Paysant-Le Roux (FRA)
3. Tetsuo Onda (JPN)
1. France
2. Japan
3. USA
21. Finland
35. Lassi Nurila
71. Jani Loikkanen
94. Antti Aho-Mantila
Judge Esa Eirola

Argentiina 2007

1. Quique Somenzini (USA)
2. C. Paysant-Le Roux (FRA)
3. Tetsuo Onda (JPN)
1. France
2. USA
3. Japan
Ei joukkuetta

Ranska 2005

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Tetsuo Onda (JPN)
3. Roland Matt (LIE)
1. Japan
2. USA
3. Liechtenstein
76. Kimmo Kaukoranta
92. Markus Aaltonen
96. Jani Loikkanen
TM Raimo Ruokonen
Tuomari Esa Eirola
Ryhmäkuva

Puola 2003

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Quique Somenzini (ARG)
3. Chip Hyde (USA)
1. USA
2. France
3. Japan
68. Markus Aaltonen
75. Tuomas Tanska
87. Erkko Saviaro
TM Raimo Ruokonen

Irlanti 2001

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Quique Somenzini (ARG)
3. Chip Hyde (USA)
1. Japan
2. USA
3. Germany
Ei joukkuetta

USA 1999

1. C. Paysant-Le Roux (FRA)
2. Giichi Naruke (JPN)
3. Chip Hyde (USA)
1. USA
2.Japan
France
63. Esa Eirola
73. Jaakko Viertola
79. Jussi Kettunen

Puola 1997

1. Giichi Naruke (JPN)
2. C. Paysant-Le Roux (FRA)
3. Wolfgang Matt (LIE)
1. Japan
2. Germany
3. Liechtenstein
47. Tero Vallas
69. Esa Eirola
94. Juho Karppinen
TM Hannu Karppinen

Japani 1995

1. Giichi Naruke (JPN)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. C. Paysant-Le Roux (FRA)
1. Japan
2. France
3. Canada
Janne Nyyssönen (ainoa edustaja)
TM Matti Nyyssönen

Itävalta 1993

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Chip Hyde (USA)
3. Wolfgang Matt (LIE)
1. Japan
2. USA
3. Canada
48. Tero Vallas
65. Janne Nyyssönen
66. Esa Eirola
TM Vesa Vallas

Australia 1991

1. Chip Hyde (USA)
2. Quique Somenzini (ARG)
3. Dave von Linsowe (USA)
1. Canada
2. USA
3. Japan
42. Tero Vallas
44. Tapani Kippi
48. Esa Eirola
Tuomari Erkki Haapanen

USA 1989

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. Ivan Kristensen (CAN)
1. USA
2. Japan
3. Canada
69. Esa Eirola
80. Ari Syrjä
81. Tero Vallas
Tuomari Erkki Haapanen

Ranska 1987

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. Bertram Lossen (GER)
1. Germany
2. Japan
3. Austria
55. Tero Vallas
67. Esa Eirola
74. Seppo Paltamo
TM Vesa Vallas

Hollanti 1985

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. Bertram Lossen (GER)
1. Germany
2. Japan
3. USA
Tapani Kippo
Jens Poikelin
Esa Eirola

USA 1983

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Bertram Lossen (GER)
3. Dave Brown (USA)
1. USA
2. Japan
3. Germany
63. Tero Vallas (ainoa edustaja)

Meksiko 1981

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Dave Brown (USA)
3. Wolfgang Matt (LIE)
1. USA
2. Germany
3. Japan
Ei joukkuetta

Etelä Afrikka 1979

1. Wolfgang Matt (LIE)
2. Dave Brown (USA)
3. Mark Radcliff (USA)
1. USA
2. Italy
3. Germany

USA 1977

1. Hanno Prettner (AUT)
2. Dave Brown (USA)
3. Wolfgang Matt (LIE)
1. USA
2. Japan
3. Germany

Sveitsi 1975

1. Wolfgang Matt (LIE)
2. Hanno Prettner (AUT)
3. Dave Brown (USA)
1. USA
2. Liechtenstein
3. Japan

Italia 1973

1. Tsugutaka Yoshioka (JPN)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. Hanno Prettner (AUT)
1. Japan
2. USA
3. Austria

USA 1971

1. Bruno Giezendanner (SUI)
2. Wolfgang Matt (LIE)
3. Phil Kraft (USA)
1. USA
2. Switzerland
3. Germany
45. Hannu Riihelä
53. Kari Lautala
TM Sandy Pimenoff

Saksa 1969

1. Bruno Giezendanner (SUI)
2. Phil Kraft (USA)
3. Josef Wester (GER)
1. Germany
2. USA
3. Switzerland
32. Hannu Riihelä
Pentti Reinas
?

Ranska 1967

1. Phil Kraft (USA)
2. Pierre Marrot (FRA)
3. Bauerheim (GER)
1. USA
2. Germany
3. South Africa

Ruotsi 1965

1. Ralph Brooke (USA)
2. Chris Teuwen (BEL)
3. Cliff Weirick (USA)
1. USA
2. Belgium
3. South Africa

Belgia 1963

1. Ralph Brooke (USA)
2. Fritz Bosch (GER)
3. Ed Kazmirski (USA)
1. USA
2. Belgium
3. South Africa
Pentti Reinas
TM Sandy Pimenoff

Iso-Britannia 1962

1. Tom Brett (USA)
2. Harry Brooks (UK)
3. Chris Olsen (UK)
1. UK
2. USA
3. Germany

Sveitsi 1960

1. Ed Kazmirski (USA)
2. Gustav Samann (GER)
3. KH.Stegmaier (GER)
1. UK
2. USA
3. Germany